Yaşam

Gazi Koşusu Rekortmen Cesur Pilot, Halis Karataş’ın Hikayesi

At yarışını sever misin? Eminiz ki düzenli takip etmeseniz bile bir yerde bir at yarışına denk geldiğinizde sonuna kadar izlemeden kanal değiştirmeyeceksiniz. Bold Pilot, bu dünyaya pek ilgisi olmayanların bile bildiği bir isim. Jokeyi Halis Karataş ile katıldığı hemen hemen her yarışta şampiyonluk ipini eline alan Bold Pilot,Türk binicilik tarihine adını altın harflerle yazdırmış gerçek bir efsanedir.

Tarihe efsane olarak geçmesinin en büyük sebeplerinden biri de elbette Gazi Yarış rekorunu elinde bulundurmasıdır. Aradan yıllar geçmesine rağmen bugün bile kırılmayan Gazi Koşusu rekorunun yanı sıra liderlik için çıktığı sayısız yarış nedeniyle de insanlara umut veriyor. Cesur Pilot ile jokeyi ve arkadaşı Halis Karataş’ın hikayesine.Hadi daha yakından bakalım.

Hiç duymamış olanlar için Gazi Koşusu nedir?

Milli Mücadele yıllarında Ankara’da yapılmaya başlayan at yarışları, 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesi altına alınmıştır. ve Gazi Koşusu adı altında yapılmaya başlandı. Atatürk ve İsmet İnönü’nün birlikte izledikleri 1927’deki ilk Gazi Koşusu’nu Ali Muhiddin Hacıbekir’in atı Neriman kazandı.

1927’den beri her yıl düzenlenen Gazi Koşusu’na sadece 3 yaşındaki İngiliz Safkan İngilizler katılabiliyor. 1980 yılından bu yana Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Gazi Koşusu.Sadece katılmak, binicilik dünyasında bir gurur olarak kabul edilir.

Eligreen Ekuri Gazi Koşusunu 13 kez kazanan jokey Mümin Çılgın 9 kez, jokey Ahmet Çelik Renk 7 yıl üst üste kazanarak rekor kırdı.2400 metre Gazi Koşusu interval rekortmeni Halis Karataş’ın jokey yönetimindeki Bold Pilot oldu.

Unbreakable Veteran Run’ın rekor sahibi Bold Pilot:

Babası Persian Bold ve annesi Rosa Palumbo olan safkan İngiliz atı Bold Pilot, 21 Nisan 1993 tarihinde dünyaya geldi. Atman Takımına bağlı olan Bold Pilot’un yetiştiricisi Özdemir Atman’dır.İlk yarışını 28 Mayıs 1995 tarihinde Veliefendi Hipodromu’nda yapan Bold Pilot, ilk günden beri jokey Halis Karataş’ın gözetiminde yarışıyor.

Bold Pilot 30 Nisan 2015’te hayatını kaybettiğinde 30 kez yarışmıştı. Ortalarında Gazi, Başbakanlık, İsmet İnönü, Cumhurbaşkanlığı, 19 Mayıs, Ankara, Boğaziçi, Celal Bayar gibi birçok değerli yarışın olduğu bu yarışlarda , Fevzi Çakmak, 21 kere birinci, 4 kere ikinci, 2 kere üçüncü, 2 kere dördüncüve bir kez işaret dışı kaldı.

İnsanlara her zaman bir umut olduğunu gösteren koşu:

Özdemir Atman’ın safkan ırkı 23 Haziran 1996 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 70. Gazi Koşusu’na katılmıştır. İngiliz atı Bold Pilot, Halis Karataş jokeyi olarak katıldı.2400 metre yarışı başladığında ise Bold Pilot’un bu kadar hızlı atak yapmadığına dikkat çekildi.

Ardından sıra son 600’e geldiğinde 1 numaralı Bold Pilot hızlı bir atak yaptı. Kısa bir süre sonra spiker Ali Kayakit o unutulmaz duyuruyu yaptı. “Cesur Pilot en dış şeritten geliyor!”.Son 200’de liderliği ele geçiren Bold Pilot, son 100’e girerken ilk üç boy ve beş boy farkını ortaya koyarken, Bold Pilot 2.26.22 saniye ile bugün bile kırılmaz bir rekora imza atarak 70. Gazi Koşusu’nu kazandı.

Ve sonunda Cesur Pilot emekli oldu:

16 Ağustos 1998’de İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Başbakanlık Koşusu’na Halis Karataş jokeyi ile Bold Pilot katıldı. Birinci bitirdiği bu yarış onun son yarışıydı.ve Bold Pilot emekli oldu.

Son yarışından sonra aygırlığa emekli oldu. Bold Pilot’un 45 yavrusu oldu.Her birinin dizginleri bu kadar güçlü olsa da hiçbiri babaları kadar başarılı yarışçılar değildi.

Şaka Halis Karataş’ın hikayesi biraz acıklı:

2 Ekim 1972’de Sivas’ta dünyaya gelen Halis Karataş, 1980 yılında biniciliğe adım attı. 1987’de ilk yarışını kazandıktan sonra art arda birçok başarıya imza attı. 1995 yılında Bold Pilot ile tanıştıktan sonra mesleğinde hızlı bir tırmanış gerçekleştirdi ve tepeyi gördü.

Bold Pilot’un sahibi Özdemir Atman’ın kızı 2003 yılında Begüm Atman ile tanışarak dünyaevine girdi. Azra ve Özdemir adında iki çocukları oldu. Begüm Atman’ın 2014 yılında meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetmesi Halis Karataş’ı ne yazık ki derin bir üzüntü içinde bıraktı.

Yarış tutkunları arasında Sihirbaz olarak tanınan Halis Karataş, hayatı boyunca jokeylik yapmıştır. 24289 at ile 6637 şampiyonluk, 6 Gazi Koşusu şampiyonluğu kazandı. ‘Kilit taşı okeyde, Karataş jokeyde’kelime onun at yarışı dünyasındaki önemini anlatıyor.

Bold Pilot neden bu kadar popüler?

Şimdi hepimizin hemfikir olduğu bir konu var; Spor, spordan çok daha fazlasıdır. Zaman zaman bahis oynamakla eleştirilse de At yarışı hem dünyada hem de ülkemizde en popüler spor dallarından biridir.Her sporda olduğu gibi, at yarışı da bir kahraman gerektirir ve o da Cesur Pilot’tur.

Bold Pilot sayısız başarıya imza attı ama onu efsane yapan şey birçok yarışa geride başlamış olması. Katıldığı yarışların ilk dakikalarında çok fazla zaman kazanması imkansız görülen Bold Pilot. Ne yapacaktı, ne yapacaktı, önce başkan, sonra şampiyon olacaktı. Bu yüzden gerçek bir efsane haline geldi.

Elbette jokey Halis Karataş, Bold Pilot ismini efsaneleştirdi. At yarışı dünyasında birçok at, birçok farklı jokey ile yarışabilir. Bu değil Bold Pilot ilk günden itibaren Halis Karataş ile yarıştı ve mükemmel bir takım oldular. Bold Pilot’u satar mısınız sorusuna atın sahibi Özdemir Atman’ın verdiği yanıt tarihe geçti, ‘Merkez Bankası’na verirseniz satmam!’ Bazı şeyler paradan daha değerlidir.

Bold Pilot’un hikayesini anlatan Bizim İçin Şampiyon filmi:

  • Yıl: 2018
  • Tür: Biyografik, Dram, Romantik
  • Yönetmen: Ahmet Katıksız
  • Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
  • İmdb: 8.2

Bizim İçin Şampiyon’da Türk binicilik tarihine adlarını altın harflerle yazdıran Cesur Pilot, jokeyi Halis Karataş ve eşi Begüm Atman’ın hikayesini izliyoruz. Sadece haberlerde ya da podyumda gördüğümüz bu benzetmenin ardındaki tutku, aşk ve şefkat daha derin bir hikayeye sahip olmakSeyircinin gözyaşlarını tutmasını engeller.

Bugün bile kırılamayan Gazi Koşusu rekorunu elinde tutan. Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikayesini anlattık.Hayat güçtür, en külfetli anlarınızda bile bu duyuru zihninizin bir köşesinde çınlasın ve umut yeniden yükselsin ‘Bold Pilot en dış şeritten geliyor!’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu