Ekonomi

Şimşek’ten Moody’s açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Moody’s’in yaptığı Türkiye analizine ilişkin yaptığı değerlendirmede, kuralcı politikalarının kredi notuna da yansıyacağını düşündüklerini belirtti.

Şimşek, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kuralcı ve öngörülebilir siyasete geçişini ülkenin kredi görünümü ve notu açısından olumlu değerlendiriyor. normlar ile. Bunun kredi notumuza yansıyacağını düşünüyoruz.”

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de para politikası sıkılaştırmasının Mart 2024 yerel seçimlerine kadar “çok kademeli” olarak devam etmesini beklediğini, bunun da önümüzdeki aylarda enflasyonun yüksek kalabileceği anlamına geldiğini belirtti.

8 Ağustos’ta yayınlanan kurumsal raporunda, “Görünüm istikrarlı, dengeli riskleri yansıtıyor. Ortodoks politikalara geçişin sürdürülmesi ve birikmiş dengesizliklerin azaltılması durumunda notun görünümü olumluya dönebilir ve kredi notu yükseltilebilir.

Ancak Moody’s, büyümenin siyasi olarak kabul edilebilir seviyelerden keskin bir şekilde yavaşlaması durumunda para politikası değişikliği riskinin yeniden değerli olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu