Haber

Bakan Kirişçi, “Üreticimizin ne ekeceğine artık biz devlet olarak karar vereceğiz”

Bakan Kirişçi, “Üreticimizin ne ekeceğine artık biz devlet olarak karar vereceğiz”

YOZGAT – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımda üreticileri üretimle ilgili planlama konusunda yönlendireceklerini belirterek, “Toprak, iklim, su oranı, sanayi, altyapı ve üstyapıyı dikkate alarak bir yönlendirmede bulunacağız ve üreticimizin ne ekeceğine artık biz devlet olarak karar vereceğiz” dedi.

Tarım Bölümü Temsilcileri Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla Yozgat’ta gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yozgat Valisi Ziya Polat’ın yaptığı toplantıda Bakan Kirişci, bölüm temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Burada konuşan Bakan Kirişci, tarımda üreticileri ne ekmeleri konusunda yönlendireceklerini söyleyerek, “Bunu daima anlatıyorum, akılda kalsın diye. Şu anda bir tarlanız var. O tarlaya bir bina yapmak istediğinizde bir yığın konseyden müsaade almak durumundasınız. Lakin tıpkı tarlayı istediğinizi yere grup istediğinizi dikebiliyorsunuz, kimseye sormadan. Kıymetli arkadaşlar o denli bir tarım olmaz, bu türlü bir tarım ülkesi olmaz. Bu Yozgat’ta da öteki kentlerimize de asla ve kata yakışmaz. Biz burada mutlak suretle üreticilerimizi üretimle ilgili planlama konusunda yönlendireceğiz. Onlara orada toprak, iklim, su oranı, endüstrisi, bütün altyapısı üstyapısıyla bunları dikkate alarak bir yönlendirmede bulunacağız ve üreticimizin ne ekeceğini artık biz devlet olarak karar vereceğiz. Efendim bizim gelirimiz düşebilir gerçek kimi eserler var ki size az kazandırabilir. Ancak burada geliri de makul bir seviyede garanti altına alan TARSİM’in yeni bir uygulaması var. Gelir Koruma Poliçesi, poliçe şu anda Konya’nın bütün ilçelerinde uygulanıyor. 2023’ten itibaren de tüm Türkiye’de uygulanacak. Biz burada sigorta priminin %60’ını kamu olarak biz karşılıyoruz üreticimizde yüzde 40’lık bir kısmını inşallah kendisi karşılayarak bu türlü bir geliri garanti altına almış olacağız. O nedenle bizim bakanlık olarak hele şu Türkiye 100 yılı bağlamında tarım ve orman dünyada olduğu üzere Türkiye’de de bu 100 yılın adeta ana eksenini oluşturacak, omurgasını oluşturacak. Yani ben tarımsız bir 100 yıl yahut da ormansız bir 100 yıl düşünemiyorum. Kimsenin de bunu düşünme talihi yok. Buradan hareketle bizim mutlak suretle üreticiler olarak hükümetin yaptıklarını dikkate almamız ve buna uygun şimdiden kendimizi hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu