Ekonomi

Yılın son enflasyon raporu

Erkan’ın sunumunda öne çıkan ifadeleri şöyle oldu:

TCMB olarak bizim görevimiz bir an önce enflasyondaki düşüşün sağlanması ve enflasyonun yeniden tek haneye indirilmesidir.

Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını sağlayarak toplumsal refaha en büyük katkıyı sağlayacağımızın bilincindeyiz.

Haziran ayında başlattığımız güçlü nakit sıkılaştırmasıyla enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz.

Parasal sıkılaştırmanın geniş etkileri zamana yayıldı.

İçinde bulunduğumuz geçiş döneminde para politikasının birikimli etkileri devreye girerken, 2024 yılının ikinci yarısında enflasyondaki düşüş sürecinin başlamasını hedefliyoruz.

Yurt içi talebin istikrara kavuşacağına ilişkin bazı öncü sinyalleri şimdiden alıyoruz.

Enerji fiyatları jeopolitik gelişmelerin etkisiyle farklılaştı. Kuruluşların petrol iddiaları ciddi bir belirsizliğe işaret ediyor.

Gelişmiş ülkelerde mali sıkılaştırma devam ediyor. Gelişmiş ülke merkez bankalarının daha uzun süre daha sıkı kalacağı vurgulandı.

Son aylarda gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışları gözleniyor.

Olumsuz şoklara rağmen ülkemizde finansman koşulları istikrarlı seyrediyor.

Tüketici fiyatları enflasyonu Eylül ayında Haziran ayına göre 23,3 puan arttı. Bu iki dönem arasında enflasyonun yükselmesinin temel nedeni büyük şokların birleşimidir. Bu dönemde akaryakıt etkisi ön plana çıktı.

Vergi güncellemelerinin etkisi de 2,5 puan oldu. Eylül ayı enflasyonu Ekim ayına ilişkin yüksek frekanslı bilgiler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığı yönündedir.

Talepteki güçlü eğilim devam ediyor ancak ivme kaybediyor. Arz-talep istikrarında yavaş yavaş normalleşme başladı.

Bazı göstergeler talepteki katılığın ortalama olarak ortadan kalktığını gösterdi.

Uyguladığımız seçici kredi sıkılaştırması aynı zamanda arz ve talep istikrarının uyumunu da sağlıyor. Mali sıkılaştırmanın kümülatif etkilerinin de devreye girmesiyle bu kademeli dengelenmenin devam edeceğini öngörüyoruz.

Hizmetlerde fiyat katılığı enflasyonun önemli bir bileşeni olmayı sürdürüyor.

OVP’de yıl sonu tahmini yüzde 65 olarak açıklandı.

TCMB’nin temmuz ayında yayınladığı son raporda yıl sonunda enflasyonun yüzde 58 olacağı öngörülüyordu. Raporda enflasyonun yüzde 54 ile yüzde 62 arasında olacağı öne sürüldü. TCMB’nin daha sonra yaptığı açıklamalarda yıl sonu enflasyonunun talep aralığının üst bandına çıkabileceği belirtildi. OVP’de yıl sonu enflasyon oranının yüzde 65 olacağı öngörülüyordu.

-Sunum ile ilgili haberler anlık olarak güncellenecektir. Sunuma ilişkin Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

bayramichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu