Haber

Wagner lideri Prigojin: Rus yetkililer suçlar için soruşturulmalı

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’nın yanında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve başkanı Yevgeni Prigojin, Rusya’nın üst düzey savunma yetkililerinin suçlarıyla ilgili soruşturma açılmasını talep etti.

‘SUÇ İŞLERSE ARAŞTIRMASI GEREKİYOR’

Reuters’in bildirdiğine göre Prigojin, savcılardan üst düzey Rus savunma yetkilileri tarafından 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde ve sırasında işlenen suçları soruşturmasını istedi. “Bugün, Rusya Federasyonu Başsavcılığı Soruşturma Komitesi’ne mektuplar göndererek, Savunma Bakanlığı’nın bazı üst düzey yetkililerinin özel bir askeri operasyon hazırlığı sırasında ve sırasında suç işleyip işlemediklerinin denetlenmesini talep ettim. ,” dedi Prigojin. Prigojin, tartışma otoritesinin konuyla ilgileneceğini ve bu nedenle mektupları yayınlamayacağını söyledi.

‘ÇİFT’ TARTIŞMALARINI REDDETMİŞTİ

Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne (ISW) göre Yevgeni Prigojin, kendisine ve Wagner’e yönelik “darbe” tezlerini de reddetti. Rus hükümetine karşı askeri darbe yapabilecekleri argümanına değinen Prigojin, Wagner’in insan gücü yetersizliği nedeniyle Kremlin’deki hükümeti deviremeyeceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

golpazarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu