Haber

Üst düzey İsrailli yetkililer: İsrail’e ateş açılmadıkça Gazze ve Lübnan’a saldırmayacağız

Üst düzey İsrailli yetkililer, İsrail’e ateş açılmadıkça Gazze ve Lübnan’a saldırı olmayacağını söyledi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’na (KAN) konuşan İsrailli “üst düzey” yetkililer, Lübnan’dan yapılan roket saldırısının arkasında Hizbullah’ın olmadığına dair istihbarat bilgileri olduğu için Hizbullah’a herhangi bir yanıt verilmediğini kaydetti. Yetkililer, İsrail’e ateş açılmadığı takdirde Gazze ve Lübnan’a saldırı olmayacağını bildirdi.

Raporda ayrıca İsrailli yetkililerin, “İsrail’deki güvenlik teşkilatı, özellikle Yahudi Fısıh Bayramı sırasında, tüm cephelerde gerilimi daha fazla artırmamaya kararlı” dediği belirtiliyor. terimler yer aldı.

Ne oldu?

İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak ses bombaları, plastik kaplı mermiler ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Kızıl Yıldız Davut Acil Servisi, saldırılarda şarapnelle isabet eden bir İsraillinin hafif yaralandığını, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını paylaştı.

İsrail, roket saldırılarının Lübnan’da konuşlu Hamas unsurları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı ve Hamas’ı sorumlu tuttu.

İsrail, akşam saatlerinde Gazze’ye saldırı başlattığını ancak Gazze’den İsrail tarafına roket fırlatıldığını duyurdu.

haberozvatan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu