Haber

Uluslararası kuruluşlardan RTÜK’e kınama

Uluslararası alanda faaliyet gösteren 20 basın ve insan hakları kuruluşu, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nu (RTÜK) “medyaya baskı yapmak” ve “halkın bilgiye erişimini engelleyerek seçim sürecinin meşruiyetini zayıflatmak”la suçladı.

Kınama metninde RTÜK, “eleştirel haberlerinden dolayı yayıncılara ceza verilmesine derhal son verilmesi” çağrısında bulunarak, “Gazeteci ve yayıncıların kritik konularda kamuoyunu bilgilendirme ve hükümeti sorumlu tutma yükümlülüklerini yerine getirmelerine izin verilmelidir” denildi.

Uluslararası Gazeteciler Birliği (PEN), Gazetecileri Savunma Komitesi (CPJ), Avrupa Gazeteciler Birliği, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) aralarında bulunduğu çok sayıda kuruluşun imzasını taşıyan metinde, “RTÜK, ülkedeki ifade özgürlüğünden sorumludur ve medya çoğulculuğunu desteklemek yerine, iktidar ittifakı tarafından meşru eleştirileri susturmak ve 14 Mayıs 2023 seçimlerinde kendilerine haksız avantaj sağlamak için bir araç olarak kullanılmıştır” ve “Bu tür baskılar kamuoyu tartışması seçim sürecini baltalıyor”.

DW Türkçe’ye engelleme getirildi

Basın ve insan hakları kuruluşları, RTÜK’ün baskılarının sadece yerel haber kanallarıyla sınırlı olmadığını hatırlatarak, Kurulun talebi üzerine Haziran 2022’de Türkiye’de sıkıntıya giren Deutsche Welle (DW) Türkçe servisinin ruhsatının da alındığını hatırlattı. geçen mart yenilenmedi. Metinde, “DW artık Türkiye’de tüzel kişilik olarak faaliyet gösteremeyeceğinden, bu kurumda çalışan muhabir ve editörler, istikrarlı iş sözleşmeleri ve sosyal güvenlik yardımları olmadan bağımsız olarak çalışmaya devam etmek zorunda kalacaklar” deniliyor.

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, 5 Nisan’da Twitter hesabından, Kurulun söz konusu yayınları ve yayıncıları tek tek sayarak bazı haber kanallarını eleştirel yayınları nedeniyle bir kez daha cezalandırdığını duyurdu:

Kınama metninde, “Bu olayları, Türkiye’de 14 Mayıs 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde hükümetin eleştirel haberciliği engellemeye ve bilgi akışını kontrol etmeye yönelik sistematik girişiminin bir modülü olarak görüyoruz.” Ülkeyi, bağımsız yayıncılara yönelik baskıyı derhal sona erdirmeye ve ülkede ifade özgürlüğü ve medya çoğulculuğunu güvence altına alma görevine uygun hareket etmeye çağırıyoruz.

DW / ET/TY

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu