Haber

Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 115’inci sırada yer aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, “2023 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye 34 puanla 115’inci sırada yer aldı. Bu yıl 2022’ye göre 2 puan daha kaybeden Türkiye’nin ülke sıralamasında da 14 sıra gerilediği görülüyor. Geçtiğimiz yıl 115’inci sırada yer alan Türkiye, 2014’ten bu yana son 10 yılda endekste 10 puan kayıpla son yıllarda endekste en belirgin düşüş gösteren 12 ülkeden biri seçildi. Ülkemiz bu puanla Burkina Faso, Vietnam, Tanzanya, Tunus, Hindistan, Arjantin, Zambiya gibi ülkelerin gerisinde kaldı.Ekonomide ilerleme kaydedilmesi için yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzlukla mücadelenin artırılması gerekiyor. her alanda. Hukuka ve adalete inancın azaldığı, demokraside ilerlemenin olmadığı, yolsuzluk algısının yüksek olduğu bir ülkeye ne yatırım ne de sıcak para gelir” dedi.

CHP Ticaret Bakanlığı Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Bakanı Volkan Demir, 2023 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye’nin durumuna dikkat çekti. Demir, yaptığı yazılı açıklamada, 2023 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye’nin 34 puanla 115’inci sırada yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

“RAPOR, 180 ÜLKE BAZINDA KAMU ALANINDAKİ YOLSUZLUK ALGISINI ÖLÇMEYİ HEDEFLİYOR”

“Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 1993 yılından bu yana yolsuzluğun olmadığı bir dünya için dünyanın her yerindeki hükümetler, şirketler, çalışanlar ve sivil toplumla birlikte çalışan bir kuruluştur. Bu kuruluş Ocak ayı sonunda 2023 Yolsuzluk Algılama Endeksi Raporu’nu yayınladı. Bu rapor Dünyadaki 180 ülke bazında kamu sektöründeki yolsuzluk algısını ölçmeyi amaçlayan raporda, ülkeler ve bölgeler 100 puan üzerinden değerlendiriliyor; 0 puan çok yüksek düzeyde yolsuzluk algısı, 100 puan ise yolsuzluk algısı anlamına geliyor. yolsuzluk algısı çok düşük.

“TÜRKİYE, YOLSUZLUK ALGI ENDEKSİNDE EN ŞİDDETLİ DÜŞÜŞ GÖSTEREN 12 ÜLKEDEN BİRİ SEÇİLDİ. SON 10 YILDA ENDEKSTE 10 PUAN KAYBETTİ”

Yolsuzluk Algılama Endeksi’nde üst sıralarda yer alan (en temiz) ülkelerden bazıları: Danimarka (90), Finlandiya (87), Yeni Zelanda (85), Norveç (84), Singapur (83), İsveç (82), İsviçre (82), Hollanda (79), Almanya (78), Lüksemburg (78), İrlanda (77). 2023 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye 34 puanla 115’inci sırada yer aldı. Bu yıl 2022 yılına göre 2 puan daha kaybeden Türkiye’nin ülke sıralamasında 14 sıra gerilediği görülüyor. Ayrıca Türkiye, son yıllarda endekste en belirgin düşüş gösteren 12 ülkeden biri oldu. Öyle ki 2014 yılından bu yana son 10 yılda endekste 10 puan kayıp yaşadı. Bu puanla ülkemiz Burkina Faso, Vietnam, Tanzanya, Tunus, Hindistan, Arjantin, Zambiya gibi ülkelerin gerisinde yer alıyor.

“YOLSUZLUK ALGISI YÜKSEK OLAN BİR ÜLKEYE NE YATIRIM NE DE SICAK PARA GELMEZ”

Ekonomide ilerleme kaydedilebilmesi için yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzlukla mücadelenin her alanda arttırılması gerekmektedir. Hukuka ve adalet sistemine güvenin azaldığı, demokraside ilerleme kaydedilemediği, yolsuzluk algısının yüksek olduğu bir ülkeye ne yatırım ne de sıcak para gelir. Yüksek fiyatlar ödenerek getirilen sıcak para da şu anda yaşadığımız gibi gelir dağılımını bozacaktır. Zenginler daha güçlü, fakirler daha da fakirleşiyor. Hukuk ve demokrasi, yolsuzluk ve memnuniyet gibi dünya çapında önemli araştırmalarla ölçülen tüm alanlarda çok gerideyiz. “Artık bu çıkmazdan kurtulmamız lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu