Haber

Trump hakkındaki ‘gizli belgeler’ soruşturması kapsamındaki dava dosyası kamuoyuna açıklandı

YENİ ABD eski Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinden çıkan “gizli belgeler” soruşturması kapsamındaki dava belgeleri kamuoyuna açıklandı.

Florida Bölge Mahkemesi’nin Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ile ilgili olarak kamuoyuna açıklanan 49 sayfalık dava dosyasında, ortada “ulusal savunma bilgilerini kasten gizleme” de dahil olmak üzere Trump aleyhine 37 suçlama yer aldı.

Trump hakkındaki iddianamede, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) askeri harekât için gizli bir harita içeren “saldırı planı” ile ABD ve yabancı ülkelerin savunma ve silah kabiliyetlerini detaylandıran belgelerin paylaşılması gibi maddeler yer alıyor.

Dosyada Trump’ın yardımcısı Walt Nauta da yanlış beyan ve komplo kurmakla suçlanıyor.

Trump, hakkında iddianame hazırlandığını duyurdu

Trump, dün gece sosyal medya sitesi TruthSocial’da yaptığı paylaşımda “gizli belgeler” ile ilgili iddianame hazırladığını duyurdu.

Önümüzdeki hafta Salı günü yerel saatle 15.00’te Miami’deki federal adliyeye çağrıldığını belirten Trump, “Ülkemizin tarihindeki tüm görevdeki başkanlardan daha fazla oy aldı ve şu anda hem Demokratların hem de diğer tüm adayların çok önünde. 2024 başkanlık seçimleri için yapılan anketler, “Eski bir ABD Başkanının başına böyle bir şey gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Ben masum bir adamım.” sözlerini kullandı.

Malikanesinden bilinmeyen belgeler çıkıyor

Trump’ın Florida’daki konutu, “gizli belgeler” soruşturması için 8 Ağustos 2022 sabahı FBI casusları tarafından basıldı.

Baskını ve devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendiren Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel yargıç” tarafından incelenmesini istedi.

Trump aleyhindeki “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına, özel görevli uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir bayana “kapanma” ücreti ödediği için kendisine yöneltilen suçlamalarla 4 Nisan’da Manhattan Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu