Ekonomi

SocGen’den iddialı TCMB tahmini

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Eylül ayı toplantısında siyasi faiz oranını yüzde 31’e çıkaracağını, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puan, ilk çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini belirtti. 2024 yılında faiz oranının yüzde 40’a çıkarılacağı öngörüsünde bulundu.

Phoenix Kalen’in de aralarında bulunduğu SocGen analistleri, liranın yılın geri kalanında zayıflamasını bekliyor. Analistlerin yıl sonu Dolar/TL beklentisi 30 civarında.

Analistler, “TCMB büyük olasılıkla güçlü faiz artırımı yapacak, ancak enflasyondaki artış nedeniyle reel faizler keskin bir şekilde negatif kalacak. Daha fazla esneklik sağlayan finansal ortamın normalleşme süreci orta vadede olumludur. “Ancak bu durum aynı zamanda kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskleri de barındırıyor” dedi.

İthalat talebinin güçlü seyrini sürdürdüğünü kaydeden analistler, turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte bu kış cari açığın yeniden artacağını öngördü.

SocGen’in raporunda şu değerlendirmeler yer aldı: “Gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş Türkiye’nin temellerini iyileştiriyor gibi görünse de lirada daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı bekliyoruz.”

haber-kahta.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu