Haber

Sarılık Şikayeti Kanser Belirtisi Olabilir

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Doç. Gökhan Sarıtaş, sarılık şikayetinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Pankreas kanseri nadir görülen agresif bir türdür. Tedavisi özel cerrahi işlemler gerektirir. Bu nedenle sarılık olarak göz ardı etmeyin, sizde de belirtiler olabilir” kanser.”

ÇÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Gökhan Sarıtaş, sarılık şikayeti ile pankreas kanseri tanısının kesin olarak konulabileceğini söyledi. Doç. Bu nadir kanser türünün genellikle özel bir cerrahi işlem gerektirdiğini kaydeden Prof. Sarıtaş, “Periampuller bölge dediğimiz duodenum, pankreas, mide, safra yollarından kaynaklanan tümörler ve bu bölgeden kaynaklanan tümörler çok sık görülen tümörler değildir. Tümünde binde 2 oranında görülürler. Dünyada sindirim sistemi kanserleri. Hastaların sarılık, kilo kaybı, geçmeyen karın ağrısı şikayetleriyle geldiğini belirterek, “Bulantı, kusma gibi şikayetlerle geliyor. Bu belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmanızı ve doktorlarımızın bu bulguların pankreas tümörü olabileceğini düşünüp bu yönde tetkikler yapmasını öneriyoruz” diye konuştu.

’11 SAAT SÜREN ZOR BİR AMELİYAT OLDU’

Doç. Geçtiğimiz günlerde sarılık şikayetiyle kliniğe başvuran ev hanımı Atike Tülü’ye (61) pankreas kanseri teşhisi koyduklarını belirten Prof. Dr. Sarıtaş tedavi yöntemini şöyle anlattı:

“Hasta sarılık şikayetiyle hastaneye başvurdu ve yapılan muayenede duodenumda tümör tespit edildi. Yaptığımız muayenede hastanın pankreas kanseri olduğunu tespit ettik. Tümör birçok noktaya yayılmıştı. Whipple planladık. Hastaya dünyada ve Türkiye’de nadir uygulanan bir ameliyat. Bu ameliyatla mide ve safra yolları çıkarılıyor. Pankreasın bir kısmı ve 12 parmak bağırsağın tamamını çıkararak yeni bir yol açıyoruz. mide, pankreas ve safra yolları ince bağırsağa bağlanır.Benimle birlikte Prof.Dr.Mehmet Özalevli, Uzman Dr.İshak Aydın, Uzman Dr.Abit Yaman, Dr. Ahmet Demirel, Dr.Azer Guliyev, Dr.Ersin Uslu, Dr.İsmail Cem Yurtçu’nun da aralarında bulunduğu 8 kişiden oluşan hastanın pankreas bölgesini tümörden temizledik.11 saat süren ağır bir ameliyat oldu ve başarıyla tamamladık. 1 ay hizmette kaldı. Takiplerinin ardından kendisini taburcu ettik. Pankreas kanseri nadir görülen agresif bir türdür. Tedavisi özel cerrahi işlemler gerektirir. Bu nedenle sarılık gibi hafife almayın, kanser belirtileriniz olabilir.

Sarılık nedeniyle geldiğini ancak tümör tespit edilince ameliyata alındığını anlatan Atike Tülü, sağlığına kavuşup ayağa kalktığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu