Ekonomi

Sakarya’da bu yıl belediye tesisindeki çilek üretimi 30 tona yükseldi

Sakarya’da geçen yıl 18 dönüm arazide 10 ton çilek üreten Büyükşehir Belediyesi, bu yıl aynı alanda 30 ton rekolte elde etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi SERA AŞ’nin Bakacak Mahallesi’nde kurduğu Çilek Üretim ve Eğitim Tesisi’nde ikinci yılın çilek hasadı sona erdi.

Geçen yıl 18 dönüm alanda 10 ton çilek üretimi gerçekleştiren belediye, bu yıl 5 aylık dönemde birebir alanda 30 ton eser almayı başardı.

Ürettiği birinci sınıf “albion” çileklerle piyasanın ağır talebiyle karşılaşan belediye, üretim alanını yeni dönemde 35 dönüme çıkarmayı planlıyor.

“Yeni üretim sahamızı kış öncesi dikime hazır hale getirdik”

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Şanlı, kentin en bereketli bahçelerinden birini kurduklarını belirtti.

Geçen yıl birinci fidanı toprakla buluşturdukları tesiste ikinci hasat devrini noktaladıklarını bildiren Ulu, şu bilgileri paylaştı:

“İlk yıl 10 bin kilogram çilek elde ettiğimiz tesiste ikinci yılımızda 7 bin kasayla 30 bin kilogramlık üretim gerçekleştirdik. Birinci sınıf kaliteyle ürettiğimiz çileklerimiz Sakarya genelindeki pastane, dondurma ve kafe kesiminde ağır taleple karşılaştı. Bunun yanı sıra İstanbul pazarında da önemli talep gördü. Bu ilgiye kayıtsız kalamazdık. Bu nedenle 18 dönümlük üretim alanımızı 35 dönüme çıkarmaya karar verdik. Süratlice yeni üretim alanımızı kış öncesinde dikime hazır hale getirdik. Kentimize güzel olsun.”

Yüce, üreten, kazanan ve kazandıran Sakarya için çok çalıştıklarını söz ederek, kentin tarımda sembol olması isteğiyle verimli toprakları en yeterli formda kullandıklarını bildirdi.

Göreve geldikleri günden itibaren kentin dört bir yanında tarım projelerini hayata geçirdiklerini belirten Ulu, Sakarya’nın tarımla üreten, kazanan ve kazandıran şehir olmaya devam edeceğini, tarımın Sakarya’nın geleceği olacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu