Haber

Rusya: Ukrayna mahkumları taşıyan uçağı füzeyle düşürdü

Rusya’da dün düşen ve 65’i Ukraynalı esir asker olmak üzere 74 kişinin ölümüne neden olan IL-76 askeri nakliye uçağıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Soruşturma Komitesi, devam eden soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı.

Komite tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna topraklarından gelen uçaksavar füzesi tarafından vuruldu”

“Ukrayna’nın silahlı oluşumları tarafından, bu terör eyleminin gerçekleştirilmesine katılan kişilerin kimliklerinin belirlenmesi amacıyla bir dizi soruşturma yürütülüyor.

“Olay yerinde yapılan incelemelerden elde edilen ön veriler de dahil olmak üzere soruşturma faaliyetlerinin ön sonuçları, uçağa Ukrayna topraklarından gelen uçaksavar füzesinin saldırdığı sonucuna varmamızı sağlıyor.”

Komite, düşen uçakla ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin görüntüleri de yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı da düşen uçaktan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün yaptığı açıklamada, uçağın Silahlı Kuvvetlerin ateşlediği uçaksavar füze sistemi tarafından vurulduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Kiev rejimi, Ukraynalı askeri personeli takas için taşımak üzere Chkalovsky’den Belgorod Havalimanı’na uçan bir Rus askeri kargo uçağını vurarak terör eylemi gerçekleştirdi. “Uçak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Kharkiv bölgesindeki Lyptsi yerleşiminden uçaksavar füze sistemi kullanılarak imha edildi.”

Ukrayna’nın uçağın esir askerleri taşıdığına dair bilgilerin bulunduğunu belirten Konashenkov, şunları söyledi:

“Önceki anlaşmaya göre bu değişim öğleden sonra Rusya-Ukrayna sınırındaki Kolotilovka kontrol noktasında gerçekleşecekti. Ancak Kiev rejimi Rusya’yı suçlama hedefine doğru adımlar attı. “Ukrayna yönetimi bu terör saldırısını gerçekleştirmiş ve vatandaşlarının canını hiçe sayarak gerçek yüzünü göstermiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu