Haber

Odessa, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girdi

Ukrayna’nın liman kenti Odessa’nın tarihi merkezi, 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinden 11 ay sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi ve Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) yapılan yazılı açıklamada, Dünya Miras Komitesi’nin dün Ukrayna’nın liman kenti Odessa’nın tarihi merkezinin Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına karar verdiği bildirildi. Şehrin tarihi merkezi de Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ndeydi ve Ukrayna’nın mülkün korunmasını sağlamak için talep edebileceği gelişmiş teknik ve mali uluslararası yardıma erişim sağlıyor ve gerekirse saldırıya uğrarsa yeniden inşasına yardım ediyor.

Açıklamada ayrıca UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’ın açıklamalarına da yer verildi. Odessa’yı “sinemaya, edebiyata ve sanata damgasını vurmuş efsane bir şehir” olarak niteleyen Azoulay, “Odessa böylelikle uluslararası toplumun gelişmiş koruması altına alınmış oluyor. Savaş devam ederken bu karar, bu şehrin korunmasını sağlamak içindir. Her zaman küresel kargaşanın üstesinden gelen , daha fazla yıkımdan korunuyor ve ortak kararlılığımızı somutlaştırıyor.

SAVAŞ NEDENİYLE HIZLANDIRILMIŞ PROSEDÜR

Komitenin, savaşın başından bu yana şehre yönelik tehditleri dikkate alarak, sözleşmenin çalışma esaslarında öngörülen ‘acil durum prosedürünü’ kullandığı ve UNESCO’nun uluslararası uzmanlar ile Ukraynalı uzmanları bir araya getirerek acil durum planı hazırladığı belirtildi. Adaylık geçen yaz başında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Ekim 2022’de örgüte yaptığı çevrimiçi bir konuşmada resmileştirdiği ve değerleme kuruluşlarının Odessa’nın adaylığını takip eden haftalarda gözden geçirerek bu hafta Paris’te düzenlenen olağanüstü Dünya Mirası Komitesi’nde değerlendirilmesine izin verdiği ifadesi , Fransa. yapıldı.

harranajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu