Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum’da CTP Hattını Düzenliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, patlamaların meydana geldiği ve dolayısıyla her yıl yaklaşık 41 bin ton su kaybına neden olan DSİ Bitez ana içme suyu hattının yerine yeni bir hat inşa ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi, Bodrum’daki su sorununun önlenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda gruplar son olarak Bitez İlçesi’nde hatalı olan DSİ ana içme suyu limitinin yerine yeni bir içme suyu limiti inşa ediyor.

Yılda 41 Ton Su İsraf Edildi, 4,93 Milyon TL İsraf Edildi

MUSKİ gruplarının yaptığı incelemelerde Bitez İlçesi’ndeki ana içme suyu hattının yılda ortalama 9 kez patladığı ve bu nedenle yaklaşık 41 bin ton suyun israf edildiği belirlendi. Bu kapsamda ekipler, yıllık 4,93 Milyon TL zarara neden olan CTP hatlarında düzenleme yapıyor.

Yargılama sürecinde iç basınç dayanımındaki yetersizliklerden kaynaklanan arızaların azaltılması için gerekli izinlerin alınması. Aralık 2023’teEkipman alan MUSKİ ekipleri hızla çalışmalara başlıyor ve hatları yenileriyle değiştiriyor.

Arızalı Hatlarla İlgili Hukuki Süreç Devam Ediyor

Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi’nin arızalı DSİ hatlarına ilişkin görevlendirdiği bilirkişi heyeti raporunda, 16 Temmuz 2013 tarihli “Sürekli (Normal) Durum ve Su Darbesi Hesaplamaları” raporu ile MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı tespitlerde; GRP, bordürlerde ve hendek kazılarında kullanılan boruların iç ve dış basınç dayanımının yetersiz olduğunu, boruyu koruyan dolgu malzemesinin boyut ve kalitesinin uygun olmadığını tespit etmişti. Bu yetersizlik ve uygunsuzluklar nedeniyle boruların 12 yılda olması gerekenden çok daha fazla zarar gördüğü tüm bu kusurların tamamen giderilmesi için 52 bin 401 metre CTP sınırının değiştirilmesi gerektiğine ilişkin hukuki süreç devam ediyor. .

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu