Ekonomi

Meta yeni CrowdTangle güvenlik araçlarını tanıttı

Sosyal medya siteleri Facebook ve Instagram ile tanınan Meta Platforms (NASDAQ:META), Avrupa Birliği’nin endişelerine yanıt olarak yanlış bilgi izleme aracı CrowdTangle’a yeni güvenlik özellikleri getirdi. Güncellemeler, yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde adaylar için güvenliği artırmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz hafta Meta, seçim adaylarının Facebook ve Instagram akışlarının en üstünde hesaplarını korumaya yönelik rehberlik içeren bir bildirim alacaklarını duyurdu. Bunlar arasında iki faktörlü kimlik doğrulamanın kurulması, güvenlik ayarlarının gözden geçirilmesi ve Instagram’ın saldırgan içerikleri ayrı bir gizli klasörde filtreleyen Gizli Kelimeler özelliğinin kullanılmasına ilişkin talimatlar yer alıyor.

Pazartesi günü Meta, her AB ülkesi için canlı ekranlar başlatarak çabalarını genişletti. Bu ekranlar seçimle ilgili gerçek zamanlı bilgileri ilgili anahtar kelimelere, herkese açık gruplara ve Instagram hesaplarına göre kategorize ediyor. Bu hamle, araştırmacılar, gazeteciler ve sivil toplum örgütleri tarafından seçimlerin daha iyi izlenmesini kolaylaştırıyor.

Avrupa Komisyonu Meta’nın girişimini onayladığını ifade etti. Komisyon, bu yeni işlevlerin uygulanmasını izleyecek ve ilk soruşturma kararında belirtilen endişelerinin tam kapsamını ele alan daha uzun vadeli çözümler geliştirmek için Meta ile daha fazla görüşmeyi sürdürecektir.

Bu gelişmelere rağmen Avrupa Komisyonu, Meta’ya karşı geçen ay başlayan resmi işlemlerin halen devam ettiğini açıkça belirtti. AB’de aylık 250 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Meta, düzenleyici beklentilere uymaya çalışırken inceleme altında çalışmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu