Sağlık

Meme Kanseri Ayrım Yapmaz

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dilek Yıldırım, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını belirterek, meme kanserinin sadece kadınları değil erkekleri de tehdit ettiğine dikkat çekti.

Küçükçekmece Belediyesi, meme kanserine karşı farkındalık yaratmak amacıyla ‘Sağlıklı Yaşam ve Meme Kanseri ile Mücadele’ konulu seminer düzenledi. Hekim Öğr. Gör. Dilek Yıldırım; İşçiye sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, meme kanseri belirtileri ve korunma prosedürleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Dilek Yıldırım: Herkes meme kanseri konusunda bilinçlenmeli

Dilek Yıldırım, son yıllarda artan meme kanseri vakalarından korunma formüllerini anlatırken, “40 yaşını geçen her kadın 2 yılda bir mamografi çektirmeli. Meme kanseri erken teşhis ile tespit edilirse iyileşme şansı %98’dir. Meme kanseri konusunda toplumun her kesimi bilinçlendirilmelidir. Özellikle 20 yaşından itibaren her kadın her ay kendini muayene etmelidir. Ayrıca 20 yaş üstü her kadın 2 yılda bir sağlık çalışanına muayene olmalıdır” dedi.

Bilinenin aksine erkekler risk altında

Meme kanserinin erkekleri de tehdit ettiğine işaret eden Yıldırım, “Meme kanseri toplumda kadın hastalığı olarak bilinse de sanılanın aksine erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 1’ini oluşturuyor. Bu durumda erkeklerde de görülebilen meme kanserinde erken teşhis ve tedavinin önemi ortaya çıkıyor. Ayrıca erkeklerde ve kadınlarda meme kanseri belirtileri de aynı şekilde kendini göstermektedir. Bu belirtiler; Meme ucundan salgı, kızarıklık, şişlik, çukurlaşma, çekme ve şişlik gibi belirtiler görülür.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

malazgirtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu