Haber

Hatay’da zeytinlik depremde ikiye bölündü; 50 metre genişliğinde vadi oluştu

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı 1000 hanelik ve 7 bin nüfuslu Tepehan Mahallesi’ndeki bir zeytinlik, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerde ikiye bölündü.

Vadi 300 metre uzunluğunda, 40 metre derinliğinde ve 50 metre genişliğindeydi.

Depremin ardından bölgeye giden bahçe sahipleri, gördükleri karşısında tedirgin oldu.

“Çöken alan 100 dönümden fazla”

Mahalleli İrfan Aksu şok olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Burası bir zeytinlik; Ekilip biçilen bir yerdi. Büyük bir patlama oldu. O inanılmaz bir sesti. Sözde bir savaş alanıyla ilgiliydi, konutun içine girmedi. Evden ayrıldık. Yağmur da vardı. Mahalleden böyle görünüyordu. Bu hale geldi. Çöken alan 100 dönümden fazla. Böyle bir sarsıntı olmadı, sarsıntılar oldu ama biz böyle bir şey görmedik. Atalarımız anlatırdı. Hatay çok önceden harap olmuştu. Dedelerimiz görmezdi ama anlatırlardı. ‘Hatay yine bir depremde yerle bir olur’ sorununu yaşadık ve yaşadık. Uzmanların gelip keşfetmesi gerekiyor. Gerekirse mahalle taşınmalıdır.

“Bu duyulmamış bir şey”

Mahallede oturan Musa Sevil, “Böyle bir şeyi ilk kez görüyoruz. Allah hayırlısını versin. Bu şimdiye kadar görülmemiş bir şey.”dedi.

Mehmet Hacı Ömeroğlu “Köyün tarihinde böyle bir şey yok. Düden oluşumu yok, yer yarılması yok, fay hattı ortaya çıkmadı. Köyün tarihinde böyle bir öngörü yok. Ben görmedim, ama köylüler yeşil bir duman çıktığını söylüyorlar. Belki başı, belki sonu.söz konusu.

Geçimini zeytin ve tütünden sağlayan mahallede tedirginlik hakim olurken, bölgede helikopterle inceleme başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu