Ekonomi

Enerji Şirketlerine Talep Arttı, Borsa İşlem Sayısı Arttı

Borsa İstanbul’da işlem gören enerji sektörü hisse senetlerine talep arttı. Enerji şirketlerindeki artış haftalık bazda ortalama yüzde 10 olarak hesaplandı.

Borsa İstanbul’da enerji şirketlerine ilgi arttı. Yenilebilir gücün dünya gündeminde sıkça konuşulması, Türkiye’deki enerji şirketlerine olan ilgiyi artırdı. Son bir haftada borsada işlem gören 36 enerji şirketinin 21’i sürekli yükselişte. Artan hisselerin haftalık ortalama artışları yüzde 10 olarak hesaplandı. Güç yatırımları arttıkça borsada işlem sayısı ve miktarları da artmaktadır.

Hisse senedi yatırımcılarında 800 bin kişilik artış

Öte yandan Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 6 Ağustos itibarıyla pay piyasasında işlem yapan yatırımcı sayısı bir haftada 800 bin artarak 5.18 milyona ulaştı. Yatırımcı portföylerinin piyasa değeri 8,53 trilyon TL’ye yükseldi. 31 Temmuz’da yatırımcı sayısı 5,10 milyon, portföy büyüklüğü ise 8,29 trilyon lira oldu.

Borsa İstanbul’da 6 Ağustos’ta toplam yatırımcı sayısı 31,42 milyon olurken, kaydi olarak tutulan menkul kıymetlerin piyasa değeri 10,43 trilyon lira oldu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu