Haber

Çakallardan sonra yaban domuzları seralara musallat oldu

Çakallardan sonra yaban domuzları seralara musallat oldu

AMASYA Amasya’da 4 ay önce serasında yetiştirdiği salatalıkları çakallar tarafından talan edilen genç çiftçinin başı şimdi yaban domuzlarıyla dertte. Yaban domuzları yeni dikilen hıyar fidelerini ezdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yardım isteyen 22 yaşındaki genç çiftçi Gurur Ülker, “Çakal ve yaban domuzlarıyla başımız dertte. Çare bulsunlar” dedi.

Amasya merkeze bağlı Aksalur köyünde geçtiğimiz mayıs ayında seralarda yetiştirilen hıyarlara vahşi hayvanlar musallat oldu. Kamera tuzakları kurulduğunda çakal oldukları belirlendi. Köyde büyük zarar gören çiftçilerden biri de 22 yaşındaki Erdem Ülker’di. Silahla zarar vermek istemedikleri çakal sürüsüne karşı geceleri nöbet tutan çiftçinin başı bu kez yaban domuzlarıyla belaya girer.

“Tarım Bakanımız halletsin”

Hasadı bu ay bitecek olan domateslerin altına salatalık dikip sulayan genç çiftçi, ertesi gün serasına geldiğinde şok oldu. Fidanlar zarar gördü. Yaban domuzu olduğu izlerinden anlaşıldı. 50 bin liraya yakın zararı olduğunu belirten ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden yardım isteyen Onur Ülker, “Çakallarla başımız belaya girdi. Bu sefer domuzlar başladı. Buna çözüm Tarım Bakanımız ilgilenmeli çünkü çakalları öldürmeye kıyamadık. Domuzlardan da korkarız.” .

haber-kumluca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu