Haber

Buğra Kavuncu, Resmi Gazete’de Yayımlanan ‘İnşaat Barışı’ Tebliğini Hazırlayıp Murat Kurum’a Gönderdi

İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Başkan Adayı Buğra Kavuncu, AK Parti döneminde yayınlanan imar barışına ilişkin Bakanlık bildirisini çerçeveleyerek Resmi Gazete’de AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum’a gönderdi. Kavuncu, “Murat Kurum döneminde uygulamaya konulan bu kararı SKM’ye mi yoksa makamına mı asacağına karar vermek için yakın zamanda kendisine göndereceğiz. O da bu oportünist tutumları, bu uygulamaları hatırlayacak. Seçim döneminde gündem milletin canına mal olur, o da aynı hataya düşmeyecektir.”

İYİ Parti’nin İBB Başkan Adayı Buğra Kavuncu, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümünde, AK Parti döneminde çıkarılan imar barışına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan Şehircilik Bakanlığı Tebliğini hazırlayarak AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum’a gönderdi. . Bugün Beylikdüzü PTT şubesinde partililerle bir araya gelen Kavuncu, şunları söyledi:

“SEÇİM SÜRECİNDE GÜNDEME GELEN BU UYGULAMALARIN MİLLETİN HAYATINA MALİYET OLDUĞUNU HATIRLAYANLAR AYNI HATAYI YAPMAYACAKLAR”

“Bugün 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük deprem felaketinin yıl dönümündeyiz. Bu yüzyılın felaketi olarak değil, yüzyılın ihmali olarak nitelendirilmeli ve unutulmamalıdır. Herkes duygularını paylaşıyor ve paylaşıyor. Depremle ilgili niyetler.Bugün bu konuya dikkat çekmek ve neden asrın ihmali dediğimizi açıklamak için PTT’nin önündeyiz.Toplandık.Çünkü yakında dönemin hükümetine bir çerçeve göndereceğiz. İmar barışıyla birlikte çıkarılan aflar adeta vatandaşlarımızı kaçak yapılaşmaya teşvik ediyor, bu da ne yazık ki deprem ülkesi Türkiye’de ciddi bir risk oluşturuyor.Elbette devletin ve hükümetin de milletimizin konut ihtiyacına destek vermesi gerekiyor. bu ihtiyaç imar affı ile kaçak yapıların korunması şeklinde olmamalı, öyle olunca 2023 yılında gördüğümüz durumla karşı karşıya kalıyoruz. SKM’ye mi yoksa ofisine mi asacağına kendisi karar verecek. Seçim döneminde gündeme gelen bu fırsatçı tutumların, bu uygulamaların milletin canına mal olduğunu hatırlıyor ve aynı hataya düşmüyor.

“GEREKLİ DENETİMLER YAPILMADIĞINDAN, GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADIĞINDAN ASIRIN İHMALİ”

53 binden fazla insanı kaybettik. Bugün bu kaybın ne olduğunu konuşmakta bile zorlanan bir iktidarla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmuş, bu şehri depremden kurtaracağını iddia eden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Gerekli denetimlerin yapılmaması ve gerekli önlemlerin alınmaması yüzyılın ihmali. Maalesef depremden sonra müdahale gecikti. Bu gerekli tedbirlerin alınmaması, müdahalenin ötesinde 53 bin cana mal oldu. Daha sonra da bitmedi. TBMM’de üç önerge daha verdim. Bunlardan birindeki sorular şöyleydi: Hatay’da konteynerlerde yaşayan bir vatandaş, gece tuvalete gitmek için başka bir konteynere giderken düşerek başına aldığı darbeyle yaralandı. Daha sonra hayatını kaybetti. Bu konteyner kentlerde yaşamanın kuralları oldukça zor. İnsanlar doğal ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekerler. Peki bu şehirlerde gerekli önlemler alındı ​​mı diye sorduk. İkinci kışını geçiren vatandaşlarımızın bu kurallar çerçevesinde yaşayabilmeleri için ne gibi önlemler alındı? Bu insanlar bu şehirlerden ne zaman kurtulacak? Bir cevap aldık mı? HAYIR.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI VE ADALET BAKANI’NA SORU TEKLİFİ GÖNDERDİK, CEVAP VERMEDİK”

Milli Eğitim Bakanımıza bir teklif daha gönderdik. Bölgede okuyan çok sayıda üniversite öğrencisi arkadaşımız var. Eğitimleri ne olacak? Öğrencilerin Eylül-Ekim 2023’te eğitimlerine devam edecekleri belirtildi. Ancak bu öğrencilerin Eylül ayında uzaktan eğitime devam edecekleri belirtildi. Bu öğrencilerin durumu nedir, yurtlarda mı kalıyorlar? Bölgede öğrenim gören öğrencilere yönelik KYK kredilerine ilişkin düzenleme nedir? Ne olduğunu varsayalım mı? Cevapsız. Adalet Bakanına şunu da sorduk: Ebrar Sitesi’nin müteahhidi ile Hacı Ömer Apartmanı’nın müteahhidi aynı. Bu kişi gözaltındayken bir bilirkişi raporu yayınlanıyor ve bu raporda asli kusurdan ziyade ikincil sorumluluktan bahsediliyor. Böylece gözaltı süresi sona eriyor. Vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarının avukatları bunu daha sonra savcılıktan öğreniyor.

“İSTANBUL DEPREMİNDE ÇİFT KUTUPLU YAPILARIN BİR ARAYA GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEK naifliktir”

Yüzlerce çocuğumuz kayıp, yüzlerce. Bazılarının hastaneye girdiği kaydedildi ancak nereye gittiklerine dair bir açıklama yapılmadı. Yani depremde kaybolan çocuklarla ilgili herhangi bir açıklama yok. Bu yüzden buna yüzyılın ihmali diyoruz. Ne yazık ki bu zihniyet yüzyıllarca ihmal edilmeye devam edecek. İstanbul deprem bölgesidir. Ne yazık ki burada çok önemli bir felaket bizi bekliyor. Son 25-30 yılda yapılması gerekenler yapılmadığı için onbinlerce ev, milyonlarca insan deprem riskiyle karşı karşıya. Bunu ortadan kaldırmak için belediye ve hükümetin el ele verip süreci yönetmesi gerekiyor. Ama ne olur biliyor musun? Bırakın kentsel dönüşümü, ne merkezi hükümet ne de belediye; Metroların isminin ne olacağı konusunda hâlâ anlaşamıyorlar. “Bu kadar kolay bir konuda bir araya gelemeyen bu iki kutuplu yapının İstanbul depreminde bir araya geleceğini düşünmek saflıktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu