Teknoloji

Aralarında 20 milyon Türk de var: Hacker’lar, WhatsApp numaraları çaldı

Hacker’ların, 84 ülkeden yaklaşık 487 milyon WhatsApp kullanıcısının telefon numaralarını ele geçirdiği bildiriliyor. Çalınan numaraları içeren veritabanı yakın vakitte bir hacker topluluğu forumunda satışa bile sunuldu.

Yaklaşık 2 milyar kişilik bir kullanıcı tabanı ile WhatsApp, en büyük iletileşme platformu. Bu bilginin ışığında, sızdırılan veritabanının tüm WhatsApp kullanıcılarının dörtte birinin telefon numaralarını içerdiği anlaşılıyor.

487 milyon kişinin 32 milyonu ABD’den, 45 milyonu Mısır’dan, 5 milyonu İtalya’dan, 29 milyonu Suudi Arabistan’dan, 20 milyonu Fransa’dan, 20 milyonu Türkiye’den, 10 milyonu Rusya’dan ve 11 milyondan fazlası Birleşik Krallık’tan geliyor. Yani 20 milyon Türk kullanıcının telefon numaraları da şu anda internet üzerinde satılıyor.

Cybernews’e nazaran satıcı, veritabanını nasıl elde ettiğini söylemiyor ve bilgileri toplamak için “kendi stratejilerini kullandığını” öne sürüyor.

Telefon numaranızın o veritabanında olup olmadığını öğrenmenin bir yolu yok. Mark Zuckerberg, WhatsApp’ın hala üstün inançlı olduğunu söylese de, görünüşe nazaran bu sav pek yanlışsız değil. Bu yüzden WhatsApp ayarlarında “Son görülme ve çevrimiçi”, “Profil fotoğrafı” ve “Hakkında”yı “Yalnızca kişiler” olarak değiştirmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu