Ekonomi

Altın spek pozisyonları 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı – rapor

JPMorgan’ın verilerine göre, altın vadeli işlem spekülatörleri açık pozisyona kıyasla net uzun pozisyonlarını 2020’den bu yana en yüksek seviyelerinde tuttu; bu durum Mart ortasında başladı ve çok az değişiklikle devam ediyor.

Altın vadeli işlemleri için momentum göstergeleri 8 Mart’ta, 11 Mart’ta, Nisan ortasında ve son olarak 20 Mayıs’ta aşırı seviyelere ulaştı.

Momentumdaki bu zirveleri geri çekilmeler takip etti, bu da momentum tüccarlarının bu yükselişlerden sonra ortalamayı tersine çevirme veya kâr alma faaliyetlerinde bulunabileceğini gösteriyor.

Net uzun pozisyonlardaki önemli artış, momentum sinyallerinin keskin bir artışa işaret etmesiyle Mart ayı başında başladı. Altın vadeli işlemlerine yönelik spekülatif ilgideki bu artış ilk olarak 8 Mart’ta zirveye ulaşmış, ardından 11 Mart’ta bir başka yüksek noktaya ulaşmıştır.

O tarihten bu yana devam eden yüksek spekülatif pozisyon alma eğilimi, tüccarların altın piyasasına olan ilgisinin sürdüğünü gösteriyor.

Raporda ayrıca fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini takip eden momentum sinyallerinin Nisan ortasında yine aşırı seviyelere işaret ettiği belirtiliyor.

Bu tür sinyaller genellikle yatırımcılar tarafından bir varlığın aşırı alınıp satıldığını ölçmek için kullanılır ve piyasa trendlerindeki potansiyel tersine dönüşleri gösterebilir.

Bu aşırı momentum seviyelerinin en son örneği 20 Mayıs’ta kaydedilmiştir. Her yüksek momentum olayının ardından piyasada bir geri çekilme yaşanmıştır; bu da yatırımcıların piyasanın hızlı hareketlerine karşılık olarak kar alma ya da pozisyonlarını yeniden dengeleme davranışlarıyla uyumludur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu