Teknoloji

50 yaşın altındaki kişilerde kanser vakalarının yüzde 79 oranında artmasının nedeni nedir?

50’li yaşların altındaki kanser teşhislerini inceleyen küresel bir araştırma, erken başlangıçlı kanserlerin 1990 ile 2019 ortası arasında yüzde 79,1 oranında arttığını ortaya çıkardı.

Dünyanın her yerinden uzmanların yer aldığı ekip, araştırmaları için 204 ülkeden gelen Küresel Hastalık Yükü veri setindeki bilgileri kullandı. Erken başlangıçlı kanser ölümlerinin incelenen dönemde yüzde 27,7 arttığını buldular. Meme kanserinin morbiditesi en yüksek erken başlangıçlı kanser türü olduğu belirlendi ve Asya’nın bazı bölgelerinde önemli bir artış görüldü: 1990’da 100.000 kişi başına 4,9’dan 13,1’e, 2019’da 100.000 kişi başına 8,7’ye. Artarak 15,6’ya yükseldi. ” Batılılaşmış yaşam tarzının yaygınlaşması“Ve daha uygun kanser taramasının rol oynayabileceğini öngören grup, bu artışa katkıda bulunan faktörlerin hala bilinmediğini söylüyor: ” Rutin tarama yapılmayan bazı ülkelerde erken başlangıçlı meme kanseri görülme sıklığının arttığı da dikkat çekicidir; Bunun nedeni üreme faktörlerindeki (daha genç menarş yaşı, oral kontraseptif kullanımı, doğum yapmama, ilk doğumu ileri yaşta yapma ve hiç emzirmeme), fiziksel göstergelerde (yüksek BMI) ve davranışsal faktörlerde (fiziksel hareketsizlik ve alkol tüketimi) meydana gelen değişikliklerdir. ) son yıllarda erken başlangıçlı meme kanserinde. görülme sıklığının artmasında etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Kanser vakalarındaki artış endişe verici görünse de işin içinde birçok faktör var.

Araştırmada yer almayan Londra Kanser Araştırma Enstitüsü Epidemiyoloji Profesörü Montserrat Garcia-Closas , bu verilerin saf rakamlar olduğunu ve nüfus veya ortalama yaş artışı gibi demografik değişikliklere göre ayarlanmadığını belirtiyor. Araştırmada yer almayan bir diğer bilim insanı, Londra Üniversitesi St George’s Hücre Biyolojisi Profesörü Dorothy Bennettbu yaş grubundaki ölümlerdeki artışın tanı artışından daha az olduğunu da vurguluyor. Yani kanser vakalarının sayısı artarken buna bağlı ölüm oranı azalıyor.

Araştırmacılar, 50 yaş altı kanser vakalarındaki artışın ardındaki en büyük faktörün yaşam tarzı değişiklikleri olduğunu düşünüyor. Ekip, sonuçlarda ” Diyet risk faktörleri, alkol kullanımı ve tütün tüketimi, 2019’da erken başlangıçlı kanserler için başlıca risk faktörleriydi‘ yazıyor ve ekliyor:’ Sağlıklı beslenmeyi, tütün ve alkol tüketimini sınırlamayı ve açık havada uygun aktiviteyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek, erken başlangıçlı kanser yükünü azaltabilir. Erken başlangıçlı kanser için erken tarama ve önleme programlarının gerekli olup olmadığı araştırılmaya değerdir. 40-44 ve 45-49 yaşlarındaki bireyleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir ancak kesin bir sonuca varmak için daha sistematik çalışmalara ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çalışma BMJ Onkoloji dergisinde yayınlandı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu