Haber

20 yıllık iflas davası bitti: Erol Aksoy 4,5 milyar lira ödeyecek

Türkiye tarihinin en büyük bankacılık krizinin yaşandığı 2001 yılında ele geçirilen bankalardan biri de İktisat Bankası’ydı. Erol Aksoy’un bankasının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesiyle bankacılık ve medyanın güçlü oyuncularından Erol Aksoy Grubu için sancılı bir süreç başladı. 15 Mart 2001’de bankaya el konulduktan üç yıl sonra grubun şirketleri TMSF’ye devredildi.

BİR AVUKAT DA AVUKAT ÇIKARILDI

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, 2003 yılında İktisat Bankası yönetimindeki ve küme şirketlerine verilen kredilere imza atan 7 kişi hakkında iflas talebiyle dava açıldı. Bu kişiler arasında Erol Aksoy ve eşi İnci Aksoy’un yanı sıra ünlü avukat Hüseyin Derin Yarsuvat, Cüneyt Sel, Roy Arto Gevrekyan, 2012 yılında vefat eden Mehmet Celal Seven ve eski Sümerbank Genel Müdürü İsmail Emen de vardı. Geçti.

20 yıllık davada en ağır ‘bedel’ Erol Aksoy’a verildi

242 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Bu kişiler hakkında açılan iflas davası devam ederken, borcun tasfiyesi için bir dizi protokol imzalandı. Erol Aksoy Kümesi TMSF’ye 242 milyon dolar ödeme yaptı.

İstanbul 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 20 yıllık davanın kararı, 28 Aralık’taki duruşmada verildi. Söz konusu duruşmada sanık avukatları, mahkemeye sunulan son bilirkişi raporunun yetersiz ve taraflı olduğunu belirtti. karara dayanak olarak kullanılamayacağını belirterek yeni bir rapor talep etti.

AVUKAT: RAPORLAR ÇELİŞKİLİ

Aksoy çiftinin avukatı duruşmadaki savunmasında, “2017 yılı tahsilat raporları ile bilirkişi raporlarındaki tahsilat tutarları birbirini tutmuyor. 2017 yılında tahsilat tutarları daha yüksek olmakla birlikte rapora daha az yazıldı. “Yeni bir komiteden rapor talep ediyoruz” dedi.

TAM 20 YIL SÜRDÜ

Mahkeme, 20 yıl süren ve çok sayıda bilirkişi raporunun yer aldığı davada kararını verdi. Oybirliğiyle verilen kararda, sanıklardan 6’sı hakkında şahsi iflas ilan edildi. Kararla birlikte bu kişilerin varlık ve borçları artık oluşacak iflas yönetimine bağlandı. Varlıklar satılacak, borçlar ödenecek.

EROL AKSOY 4,5 MİLYAR TL ÖDEYECEK

Karara göre İktisat Bankası’nın 408 milyon 522 bin TL’si Erol Aksoy’dan tahsil edilecek. Bu rakama 23 yıl boyunca faiz uygulanacaktır. Yapılan hesaplamaya göre söz konusu paranın miktarı 4,5 milyara çıkıyor. Diğer sanık Cüneyt Sel ise 2 milyar 350 milyon TL’yi faiziyle birlikte ödeyecek. Roy Arto Gevrekyan 1,9 milyar lira, Mehmet Celal Seven 1,2 milyar lira, Hüseyin Derin Yarsuvat’ın varisleri 1,1 milyar lira, İnci Aksoy 264 milyon lira ödeyecek. Mahkeme merhum İsmail Emen’in iflas talebini reddetti. Sanıkların karara Yargıtay’da itiraz etme hakları bulunuyor.

MEDYADA İLKLERİ KIRDIK

Artık iflası açıklanan Erol Aksoy, 90’lı yılların en parlak isimlerinden biriydi. 1984 yılında İktisat Bankası’nı satın alan Aksoy, 1991 yılında Show TV’yi kurdu. O zamanki Sabah Gazetesi’nin sahibi Dinç Alım’la ortak olan Erol Aksoy, 1993 yılında Hürriyet Gazetesi’ni sattı. 1994, Türkiye’nin ilk şifreli kanalı Cine 5’in de kurucusu oldu. Yeni Yüzyıl Gazetesi’nin de ortağı olan Aksoy için sonun başlangıcı, bankasına el konulması oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu